This is the Header Notice module. It can be used for Cookie Law messages or any other text. Multiple modules with different styles can be added on any page.

Baklava

Yazar admin 02/02/2019 0 Yorumlar Haberler,

Baklava adının kökenine baktığımızda ‘baklahu’ kelimesi ön plana çıkmaktadır. Bu isim bohça hamur manasına gelmektedir. Baklavanın açılması için kullanılan oklava ise orta asyada ‘oklahu’ olarak geçmektedir. Bu tespitler baklavanın Türk kökenli olduğu kanısını destekler.

            Baklavanın kökeni ile ilgili araştırma yapanların başında Los Angeles Times Gazetesi'nin yemek uzmanı Charles Perry geliyor. Perry birkaç kez baklavayı araştırmak için Türkiye'ye gelmiş, Gaziantep'te incelemelerde bulunmuş ve gazetesine baklavayla ilgili dört sayfalık yazı hazırlamıştır. Perry, aynı zamanda 2001 yılında İtalya'da yapılan Dünya Yemek Sempozyumu'nda baklavanın Türklere ait olduğunu anlatmıştır. Bu tezinde deyine baklavayla ilgili kelimelerin etimolojisini kullanmış ve ince anlamına gelen yufka kelimesinin Orta Asya'daki "Yubka"dan geldiğini ve "Kat" kelimesinin de Türkçe olduğunu söylemiştir. Zaten baklava kelimesi ayrıca Türkçe'de büyük sesli uyum kurallarına da uygundur.(İlber Ortaylı)

            "Antep Baklavası" Türk mutfağına ait tatlıdır. Gaziantep'te babadan oğula, ustadan çırağa öğretilerek, üretimi ve tadı ile ev yapımı baklavadan farklılaşmıştır. Tatlı çok ince hamur katmanları arasına fıstık ve kaymak konularak pişirilip, üzerine şerbet ilave edilmek suretiyle elde edilen tatlıdır.

Baklava yaş ve kuru olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Üretimi aynı olmakla birlikte kuru ile yaş arasındaki tek fark, raf ömrünü uzatmak için, kuru baklavanın, kaymak kullanılmadan sadece hamur katmanları arasında fıstık kullanılarak üretilmesidir.

Gaziantep Baklavası'nın hammaddeleri;
- Hamur: Sert buğday unu, Sade yağ, (%99.9 yağ içeren, katkılardan arındırılmış, Saf tereyağı),Yumurta ve tuzdan elde edilen sert buğday hamuru.
- Şerbet: Şeker veya tatlandırıcı (diyabetik türü için) elde edilen şerbet.
- Kaymak: irmik ve sütten elde edilen kaymak.
- Antep fıstığı: Coğrafi işarete sahip Antep fıstığı.
- Nişasta: Buğday Nişastası

Etiketler: cool watch new modern

Yorumunuz